Dlaczego MacBook?

macbook-air-gold-2015-24MacBooki z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Trudno się temu dziwić. Sztandarowy produkt Apple’a w kilku parametrach przebija Microsofta o głowę. Mac spełnia zachcianki nawet najbardziej wymagającego klienta. Jest estetyczny, trwały, ma wysoką funkcjonalność. Trudno także nie spostrzec, że gadżety Apple’a stanowią element współczesnego, wielkomiejskiego stylu. Jeśli stoisz przed decyzją zakupu komputera, zapoznaj się z poniższymi argumentami. Oto 5 głównych powodów, dla których MacBooki są lepsze od PC.

Doskonały sprzęt do obsługi stron internetowych

Macbooki świetnie sprawdzają się zarówno u zaawansowanych i doświadczonych użytkowników, jak i u początkujących oraz mniej wymagających. Jedni preferują używanie komputerów w celu oglądania różnego rodzaju filmów, programów, a również sportów walki. Według statystyk użytkownicy Macbooków,a  w szczególności mężczyźni najchętniej oddają się oglądaniu różnego rodzaju sportów walki, które wzbudzają w nich największe emocje. O rozmaitych dyscyplinach możemy przeczytać na stronie sfighter.pl. Kobiety z kolei preferują zakupy internetowe, które w dzisiejszych czasach są niezwykle popularne. Najczęściej kupujemy przez internet odzież, a także żywność. Jednym z najchętniej kupowanych produktów jest herbata, która znana jest ze swoich szerokich zastosowań i działania nie tylko na nasz organizm. Więcej na temat różnych rodzajów herbat, a także ich zastosowań przeczytamy na stronie enwista.pl. Dzięki solidnemu sprzętowi od firmy Apple zakupy internetowe, czy oglądanie wideo przez internet staną się prawdziwą przyjemnością.

Po pierwsze – wytrzymała bateria!

battery-level-iconMacBooki są w stanie wytrzymać bez „podpięcia” nawet do ośmiu godzin. Co ważne, podczas ich użytkowania nie trzeba się specjalnie ograniczać. Bateria poradzi sobie z wieloma wyzwaniami. Użytkownik może jednocześnie mieć włączoną przeglądarkę internetową, Skype, Spotify, Evernote, Degrees, Jumpcut, Photoshop i inne programy. Nie będzie stanowiło problemu ustawienie jasności ekranu prawie na 100%. Mac to wytrzymała maszyna. Uruchomione programy nie będą się zacinały lub spowalniały.
Jeżeli nie jesteś użytkownikiem, który podczas pracy korzysta z wielu aplikacji, możesz macbook-air-mirror-02używać swojego Maca nawet do 20 godzin. Żaden PC tego nie potrafi. W MacBooki montuje się baterie litowo-polimerowe. Te małe urządzonka nie tylko wytrzymują długą pracę. Ich dodatkową zaletą są bardzo małe rozmiary i niska waga.

Po drugie – Mac może być komputerem PC, w drugą stronę to nie działa

Jeszcze do 2006 r. komputery Mac rzadko kiedy stanowiły wyposażenie „zwykłych” użytkowników. Mało kto traktował je jako laptopy osobiste. Dlaczego tak się działo? Apple nie był wówczas tak przyjazny dla użytkowników. MacBooki cechowały się odmienną architekturą sprzętową oraz stosowaniem procesorów PowerPC. Niestety, nie udało się wówczas instalować na komputerach Mac systemów innych niż Mac OS. Dopiero po pewnym czasie pojawiły się pewne dystrybucje Linuksa, które współpracowały z produktami Apple’a.
Dzisiaj tego typu problem nie istnieje. Notebooki Mac obsługują architekturę x86 Intela. Dzięki temu możliwe jest instalowanie na Apple’ach systemów innych niż dedykowane. Ponadto dużym plusem polityki unowocześnień stały się świetne systemy wirtualizacyjne VMware Fusion, Parallels Desktop lub VirtualBox. Umożliwiają one bardzo łatwe uruchomienie zarówno Linuxa, jak i Windowsa.

Po trzecie – łatwość w użytkowaniu

pco5aa5xiMacBooki są niezwykle intuicyjne i funkcjonalne. Nawet laik bardzo szybko przyzwyczai się do ich użytkowania. W zasadzie tuż po wyjęciu komputera z pudełka można na nim z powodzeniem pracować. Każdy komputer Mac sprzedawany jest z zainstalowanym systemem operacyjnym – Mac OS. Nie musisz nic kontrolować lub sprawdzać (szczególnie pod kątem legalności oprogramowania). Co prawda w ostatnim czasie sporo PC-tów próbuje wprowadzić analogiczne rozwiązania. Póki co nie są one jednak tak sprawne jak te z Apple’a. Zwykle uruchomienie nowego PC-ta wiąże się z „wyskakiwaniem” okienek i uruchomieniem irytującego konfiguratora.
Kolejną zaletą Maców jest intuicyjny, estetyczny i bardzo uproszczony interfejs. Apple nie bombarduje użytkownika mnóstwem opcji lub grafik. Kolory wykorzystywane przez projektantów są stonowane i pasują do siebie. Podczas używania Maca ma się odczucie uporządkowania. Co ciekawe projekty Apple’a były tak udane, że zostały skopiowane przez PC.

Po czwarte – Mac nie ma spowalniających system aplikacji

Nic tak nie denerwuje jak mnóstwo aplikacji, które uruchamiają się razem z systemem Windows i spowalniają system. W przypadku komputerów MacBook tego typu problem nie istnieje. Co prawda Microsoft w pewnym sensie stara się rozpieścić swoich użytkowników, jednak prawda jest taka, że większość z doinstalowanych programów jest niepotrzebna. Po uruchomieniu nowego PC samoczynnie do komputera dodają się np. programy antywirusowe w ograniczonej wersji, limitowany Microsoft Office, Google Picasa itp. Tego typu oprogramowanie po prostu zaśmieca komputer. Należy je usuwać ręcznie. Co gorsza, po przekroczeniu limitu czasowego programy lubią upominać się o uwagę. Co kilka dni lub po uruchomieniu widoczne są okienka przypominające użytkownikowi, żeby zakupił licencję.
Owszem, nie jest to duży problem i program można odinstalować. Z drugiej strony każdy z nas kojarzy sytuację, w której spieszył się z dokończeniem jakiegoś projektu – i wtedy, bez ostrzeżenia – jego PC informował go o potrzebnych aktualizacjach. Nie raz i nie dwa komputery Microsoftu „musiały” wówczas wysłuchiwać wulgaryzmów wymierzonych w ich firmę-matkę. W przypadku komputerów MacBook tego typu sytuacja nie może się pojawić. Każda instalacja wygląda dokładnie tak samo. Ponadto użytkownik ma możliwość wyboru, które aplikacje mają się uruchamiać, a które nie. Wystarczy w panelu Konta znaleźć Preferencje i zaznaczyć pasujące sekcje.

Po piąte – Mac samoczynnie zabezpiecza swoje dane

srebrny-klodki-zabezpieczenia-ikony_30-2513Komputery PC nie potrafią same zadbać o tworzenie kopii zapasowych. Jeśli podczas użytkowania takiego sprzętu pojawi się problem z uruchomieniem, wówczas trzeba przekopywać się przez FAQ i dokumentację. Czasami tego rodzaju sytuacja jest na tyle poważna, że jedynym ratunkiem jest ponowna instalacja systemu – co, jak wiadomo – może skończyć się utratą wielu plików. Windows próbuje zabezpieczyć swoich użytkowników i proponuje im ręczne tworzenie kopii zapasowych. Mało kto jednak je robi. Zwykle nie ma się na to czasu lub po prostu o tym zapominamy.
MacBooki posiadają specjalny system Time Machine, który samoczynnie tworzy kopie zapasowe. Jego konfiguracja jest bardzo prosta. Wystarczy podczas procesu instalacji zaznaczyć, na którym dysku będą pojawiały się zapisywane (i odświeżane) dane. Time Machine działa prawie nieustannie. Co godzinę dokonuje kopii przyrostowych. Każdego dnia zmienia te pliki, które uległy modyfikacjom od czasów ostatnich kopii zapasowych. Ponadto aplikacja pozwala na przywrócenie systemu ze wszystkimi ustawieniami i programami, jeśli będzie taka potrzeba.
tm_starfield

O czym jeszcze warto pamiętać?

Warto zauważyć, że MacBooki są mniej podatne na wirusy. Z drugiej strony należy zdawać sobie sprawę z tego, że nie ma żadnego pewnego systemu, który jest w 100% zabezpieczony przed złośliwym oprogramowaniem. Mac ma ten plus, że zawsze informuje użytkownika z jakiego źródła pobrał konkretny plik. Na komputerach PC niejednokrotnie instalują się programy, o których użytkownik nie ma pojęcia.
Ważną zaletą MacBooków jest także dostęp do AppStore, czyli strony oferującej różnorakie aplikacje. Są one w zupełności bezpieczne. W żaden sposób nie mogą uszkodzić komputera. Ponadto wiele z nich ma bardzo ciekawe funkcje – można je dobierać w zależności od preferencji konkretnego użytkownika.
Część z fanów MacBooków docenia ich osprzęt – czyli np. klawiaturę i skróty. Są one znacznie przyjaźniejsze niż te oferowanej przez Microsoft. Na klawiaturze Maców pisze się bardzo intuicyjnie i szybko. Tego typu cechę docenią szczególnie ci, którzy na co dzień pracują za biurkiem.
Prostota MacBooków dotyczy także ograniczenia do minimum różnorakich diod kontrolnych oraz migających światełek. Apple uznaje, że użytkownikowi wystarczy tylko kontrolka zasilania, która i tak jest ukryta w aluminiowej obudowie.

Ostateczna decyzja

Ostateczna decyzja konkretnego użytkownika nie powinna być podejmowana w pośpiechu. Warto się zastanowić nad kilkoma rzeczami. Owszem, MacBook oferuje sporo udogodnień, ale i PC ma swoje zalety. Wielu użytkowników woli produkty Microsoftu. W dużej mierze PC są popularyzowane przez fanów gier komputerowych. Ponadto komputery Apple są w większości przypadków o wiele droższe niż komputery Microsoftu o podobnej specyfikacji. Poza tym póki co PC jest ciągle popularniejsze, dlatego do tego systemu zaprojektowanych jest więcej aplikacji i różnego rodzaju oprogramowania.
Warto też pamiętać o tym, że na rynku jest znacznie więcej PC-tów niż MacBooków.