Nowy czy używany?

MacBooki firmy Apple od lat cieszą się dużą popularnością i zjednują sobie nowych użytkowników. Nie ma co się dziwić – wysokiej jakości, niezawodny sprzęt pozwala nam wygodnie pracować, słuchać muzyki, grać, czy oglądać filmy. Jest jednak jeden czynnik, który zdecydowanie nas odrzuca, a mianowicie cena. Nie każdego bowiem stać na nowy MacBooka, dlatego na polskim rynku komputer ten jest aż tak popularny. Możemy jednak zdecydować się na używany model, dopilnujmy jednak, aby kupić oryginalny sprzęt.

Stawiamy na nowy oryginalny produkt

mac_old_and_newKupując całkiem nowy produkt od firmy Apple, otrzymujemy przede wszystkim roczną gwarancję na nasz sprzęt. Mamy też pewność, że nasz komputer posiada najnowocześniejszą specyfikację techniczną. Niekiedy kupując w marketach możemy natrafić jeszcze na starszą generację, co przy dłuższym użytkowaniu może być zauważalne.
Przede wszystkim mamy jednak pewność, że nie posiada on żadnych wad ukrytych, nikt nie wylał na niego kawy ani nie wrzucił go do wanny, a wszystko sprawnie działa. Kupując nowego MacBooka, mamy również możliwość wykupienia specjalnego Planu Ochronnego firmy Apple, który poszerza nam okres gwarancji do 3 lat, a także zapewnia nam wsparcie telefoniczne przez czas jej trwania.
Wraz z nowym komputerem otrzymujemy też oryginalne akcesoria, takie jak kable, czy złącza – mamy więc pewność, że będą one kompatybilne z naszym sprzętem. MacBooki słyną też ze swojej żywotności, jeśli więc kupimy nowy sprzęt, mamy pewność, że będzie nam on służył przez wiele lat. Ta sama zasada dotyczy również baterii, która przystosowana jest do naprawdę wielu cykli naładowań. Przy używanym sprzęcie istnieje ryzyko, że będziemy musieli ją wymienić.
Tutaj można wkleić zdjęcie nowego MacBooka
Do wyboru mamy trzy rodziny MacBook’ów:
• MacBook – to najtańszy wariant komputera firmy Apple, gdzie obudowa wykonana jest z plastiku, a sprzęt charakteryzuje się klasycznym wykonaniem i prostym designem. Nadaje się świetnie jako komputer domowy, na którym wykonamy wszystkie podstawowe czynności biurowo-internetowe.
• MacBook Pro – to udoskonalona wersja tradycyjnego MacBooka, obudowa została wykonana z aluminium, dzięki czemu jest trwalsza i odporniejsza na liczne uszkodzenia, MacBooki Pro dostępne są w dwóch wersjach: z tradycyjną matrycą o wielkości 13 cali lub z ekranem Retina, gdzie do wyboru mamy 13 oraz 15 cali. Drugi wariant to doskonała opcja dla osób, które zajmują się profesjonalnie fotografią, a także grafiką komputerową.
• MacBook Air – to lżejsza i mniejsza wersja MacBooka Pro, gdzie udoskonalono jego wygląd. Porównywany jest z ultrabookiem, świetnie nadaje się do pracy zdalnej, w podróży, czy przy częstym przenoszeniu sprzętu.

A może warto kupić używany sprzęt?

5896054184_c3b38567e3_bJeśli zdecydujemy się na zakup używanego MacBooka, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Jest to naprawdę dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby korzystać ze sprzętu firmy Apple, a nie chcą wydawać tak dużej sumy pieniędzy. Gdy znajdziemy już komputer, którym jesteśmy zainteresowani, dowiedzmy się, z jakiego powodu jest on sprzedawany.
Może chodzić tu po prostu o wymianę na nowszy model i tak właśnie 70% sprzedawców argumentuje swoją decyzję, lecz nie każdy jest z nami szczery. Sprawdźmy więc przed zakupem, czy wszystko działa poprawnie: twardy dysk, karta dźwiękowa, ekran, klawiatura. Zwróćmy też uwagę na to, czy nie był zalany lub rozkręcany, czy działają głośniki, wejście audio, bateria, napęd CD oraz myszka. Jeśli kupimy wadliwy produkt, jego naprawa może nam się kompletnie nie opłacić.
Tutaj można zamieścić zdjęcie MacBooka wraz z zestawem akcesoriów
Najlepiej rozglądać się za MacBookiem, który ma maksymalnie 3 lata – starsze modele mogą być już niekompatybilne z wieloma akcesoriami, a bateria zacznie słabnąć, jeśli komputer był ciągle ładowany. Warto śledzić na bieżąco oferty, niekiedy trafiają się prawdziwe perełki, gdzie sprzedawane są roczne MacBooki za połowę, a nawet 1/3 ceny.
Nowy produkt opłaca się kupować wyłącznie tym, którzy chcą na nim pracować lub wykorzystywać go do większych i częstych przedsięwzięć, w przypadku zwykłych użytkowników używany MacBook sprawdzi się równie dobrze. Jeśli zamierzamy wykonywać standardowe czynności internetowo-biurowe, spokojnie możemy rozglądać się za każdym nieco starszym nawet modelem MacBooka, szczególnie polecany jest MacBook Air, który pojawił się na rynku w 2011 roku.
Upewnijmy się, że nasz sprzęt posiada numery seryjne oraz międzynarodową gwarancję, w ten sposób możemy również uzyskać informacje na temat historii tego sprzętu od Apple Polska. Istotne jest również to, w jakich warunkach był użytkowany, czy kiedykolwiek upadł, czy posiada jakieś wgniecenia lub wady ukryte. W zestawie powinniśmy otrzymać zasilacz, akcesoria, a także oryginalne pudełko. Jeśli którejś z tych rzeczy nie ma, można snuć podejrzenie, że komputer pochodzi z kradzieży.
Podsumowując, zarówno jedna, jak i druga opcja są korzystne w momencie, gdy chcemy zakupić sprzęt firmy Apple. MacBooki to wysokiej jakości komputery, które cechują się niezawodnością i komfortem ich użytkowania, wszystko więc zależne jest od naszych możliwości finansowych, a także potrzeb.