Pierwsze kroki z Macbook

Coraz większa ilość użytkowników decyduje się na przejście z tradycyjnych PC na komputery Mac. Każdy dobrze jednak wie, że system OS X różni się nieco od Windowsa i trzeba poświęcić chwilę czasu na to, aby ogarnąć wszystkie aplikacje i nauczyć się korzystać z niego w sposób jak najbardziej komfortowy. Lista aplikacji jest naprawdę spora, lecz dzięki licznym opiniom użytkowników można stworzyć podstawową listę dla początkujących, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie nam poczynić pierwsze kroki w tym systemie.

Doskonały początek przygody z programowaniem

Jeśli zamierzamy zając się profesjonalnie tworzeniem stron internetowych, z pewnością przyda nam się solidny komputer. Jest to kolejny argument, przekonujący nas do zakupu MacBooka – niezawodny i solidny sprzęt pomoże nam stawiać pierwsze kroki w programowaniu i umożliwi nam osiągnięcie sporych sukcesów w tej branży. Początki mogą być trudne i warto wybrać się na odpowiednie kursy, aby zasięgnąć niezbędnej wiedzy. Możemy również odwiedzić takie strony, jak dns-studio.pl, z której dowiemy się, co należy zrobić, aby stworzyć własną stronę internetową, która umożliwi nam osiągnięcie sukcesu. Z pewnością produkty firmy Apple ułatwią nam tę drogę i doskonale sprawdzą się nawet u początkujących użytkowników.

Intuicyjny system

first-stepsJeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z komputerem Mac, wszystko, czego potrzebujemy, otrzymamy razem z systemem. Musimy jedynie poświęcić chwilę na to, aby zapoznać się z wszelkimi aplikacjami, co może okazać się całkiem przyjemne. W pierwszej kolejności warto zajrzeć do App Store, gdzie znajdziemy wszystkie potrzebne nam aplikacje. Zróbmy sobie listę funkcji, które będą nam potrzebne i zerknijmy na aplikacje, które polecane są przez innych użytkowników.
System OSX opiera się na najprostszych rozwiązaniach, więc spróbujmy się z nim zaprzyjaźnić i nauczyć obsługi nowych aplikacji, nie upierając się przy swoich starych przyzwyczajeń. Okazuje się, że system posiada wiele intuicyjnych aplikacji, które są znacznie łatwiejsze i wygodniejsze w obsłudze. Szybko więc zapomnimy o naszych nawykach z Windows’a i przesiądziemy się na wygodny system OSX.
Komputer Mac posiada wszystkie ustawienia funkcjonalne w Preferencjach Systemowych, którymi zajmujemy się przy pierwszym konfigurowaniu sprzętu. Później nie musimy już tutaj zaglądać, wszystko zostaje zapamiętane, a my możemy cieszyć się użytkowaniem nowego komputera. Mac jest na tyle elastyczny, że oferuje nam ustawienia niemal każdego programu, dzięki czemu możemy dostosować je do naszych potrzeb.
Pamiętajmy, aby postępować zgodnie z sugestiami systemowymi. Wielu ludzi narzeka, że system OSX jest zawodny i nie działa prawidłowo, a to właśnie dlatego, iż próbują przenieść swoje stare przyzwyczajenia z Windowsa, nie rozumiejąc, że OSX jest zupełnie innym systemem i także posiada swoje wymagania. Jeśli będziemy się do nich big20091020_mac_nowy_imac-jpgstosować, czekają nas same przyjemne chwile z komputerem Mac.
Niezbędna jest też rejestracja w różnych serwisach, co ułatwi nam korzystanie z wielu aplikacji. Przede wszystkim zarejestrujmy Apple ID, co da nam dostęp do wielu możliwości. Nie musimy obawiać się przetwarzania naszych danych ani góry spamu każdego dnia.
W Mac App Store znajdziemy wszystkie aplikacje, jakie nas interesują. Zanim zainstalujemy konkretny program, warto zerknąć na opinie zamieszczone przez użytkowników – dzięki temu możemy dokonać pewnej selekcji i korzystać wyłącznie z tych aplikacji, które są dla nas odpowiednie.

Z jakich aplikacji korzystać?

Do słuchania muzyki i oglądania wideo najlepiej korzystać z Air Video Server – aplikacja ta na żywo konwertuje materiały DivX, MKV i innych do strumienia bezpośrednio na Apple TV w czasie rzeczywistym. Aplikacja CoverSutra to doskonały program współpracujący z iTunes, dzięki któremu możemy słuchać muzyki bez żadnych ograniczeń.
Jeśli chodzi o narzędzia wspomagające system warto zainstalować sobie aplikację Caffeine, która zapobiega usypianiu ekranu – wydaje się to mało potrzebne, choć w praktyce szybko znajdziemy jej zastosowanie. Najlepiej korzystać z przeglądarki Safari, która działa płynnie i można używać jej do wszystkiego.
Aby usunąć z dysku wszelkie niepotrzebne nam już aplikacje, zainstalujmy program CleanApp, natomiast Espresso 2 to świetny edytor tekstowy. Warto zainstalować sobie również program F.lux, który dostosowuje jasność naszego ekranu do pory dnia – na samym początku wystarczy podać swoje współrzędne. W ten sposób nie męczą nam się oczy, pracując wieczorami.
icons-390

Podstawowe różnice między OSX, a Windowsem

macos-xWiększość użytkowników Windowsa argumentuje swój wybór systemu przede wszystkim łatwością w obsłudze. Nie ma co ukrywać – każdy z nas przerobił ten system, wszystko jest tam proste, intuicyjne i podane na tacy. Nie musimy niczego się domyślać ani poszukiwać pożądanych opcji. Dodatkowo chwalą sobie dużą ilość dostępnego oprogramowania, lecz nie ma się co dziwić – w dalszym ciągu jest to najpopularniejszy system, który ma największą liczbę użytkowników. Dzięki temu Windows współpracuje z większością urządzeń peryferyjnych, co jest w wielu sytuacjach sporym udogodnieniem.
Biorąc pod lupę system OSX, możemy zauważyć, że sytuacja wygląda podobnie tyle, że nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Mac posiada wiele dedykowanego oprogramowania, być może nawet bardziej zaawansowanego niż Windows, dzięki czemu każdy użytkownik może korzystać z systemu na swój własny sposób. Dlatego też komputery Mac tak dobrze nadają się do pracy. Poza tym OSX jest niezwykle szybkim, w pełni bezpiecznym oraz stabilnym systemem. Nie można mu również odmówić prostej i intuicyjnej obsługi, możliwa jest nawet kompatybilność wsteczna.